nedjelja, 21. prosinca 2008.

Padmasana; Polozaj lotosa

Image and video hosting by TinyPic

Padmasana ili Lotos je polozaj tela kome se tezi sve vreme baveci se Hatha Yogom, to je konacan krajnji, meditativni polozaj gde smo u mogucnosti da ostvarimo sebe i postignemo jedinstvo Uma, Duha i Tela. Stare indijske slike iz epa i mitologije oslikavaju ovaj polozaj te prikazuju razne bitne licnosti na svom duhovnom putu u meditaciji na taj nacin. Padmasana pre svega jaca butne misice, savrseno otvara noge i naravno pospesuje uravnotezenje na psiholoskom nivou bitisanja. Kao i za sve malo kompleksnije asane , tako je i za ovu potrebno najpre pripremiti telo na razne nacine, upornim vezbanjem u kontinuitetu na pravilan nacin, jer ako to ne cinimo mozemo upraznjavati yogu svaki dan bezbroj puta ponavljajuci polozaje, a da ne stignemo nikuda u tom slucaju se bolje odluciti za neku drugu vrstu rekreacije. Dakle, pravilno disanje, sporo izvodjenje pokreta i lagano zauzimanje polozaja na pravi provereni nacin to je put do Jedinstva. Za ovu pozu potrebno je izvesti par predvezbica koje ce opustiti telo, ali je isto tako prethodno potrebno baviti se yogom izvesno vreme zavisi od predispozicija pojedinca posto nemamo svi jednaku mogucnost napredovanja sto je karmicki odredjeno i mi imamo samo blagi uticaj na to.Sesti sa ispruzenim nogama u napred, zatim saviti desnu nogu i uz pomoc ruku dovesti je do prepone leve noge i tu je fiksirati.Istovremeno, dok se drzi stopalo desne noge levom rukom, koleno desne noge pritisnuti na pod nezno za osecajem i disati kroz njega par udisaja i izdisaja.Isto to uraditi i sa levom nogom. Ponoviti nekoliko puta dok ne osetimo da smo se istegli i opustili. Zatim predjemo na zauzimanje polozaja. Posto vec sedimo, onda ispruzimo noge, uhvatimo rukama stopalo desne noge stavimo na preponu leve za to vreme levu nogu postavimo malo ispred desne da bi je mogli kasnije staviti na preponu leve noge ili vec u zavisnosti od toga koliko nam je telo ocisceno od unutrasnje anksioznosti i nagomilanih sanskara iz prethodnih zivota postavimo tamo gde nam je najugodnije i koliko nam je u tom trenutku prijatno. Nista se ne postize silom sem kontra efekta, zato polako nije vazno kada ce se dogoditi da zauzmemo polozaj u potpunosti dogodice se kada za to dodje vreme i kada nam je telo spremno za to.Zatim levu nogu podici sa postavljenog ,mesta malo ispred i lagano prekotrljati preko desnog kolena i staviti na preponu desne noge.Nastojati da ukrstena stopala budu sto dalje jedno od rugog sto naravno u pocetku nije moguce opustiti se i disati kroz taj polozaj kako bi se razlozila unutrasnja zategnutost. Gde god osetimo bol, nategnutost, bilo kakav osecaj da se javi u bilo kom delu tela samo se opustimo i disemo kroz njega. Vremenom cemo biti spremni toliko da se opustimo da mozemo da pocnemo sa meditacijom u tom polozaju, sto je naravno i cilj kako bi postigli sjedinjenje uma, duha i tela.
Padmasana se moze izvoditi sa gyan i chin mudrom. Kada radite ovu asanu, kicma mora da bude mirna i sasvim uspravna, kao da je fiksirana za zemlju. mnogima narocito pocetnicima je lakse da izvedu asanu ako postave malo jastuce ispod zadnjice.
UPOZORENJE: Ovu asanu ne treba izvoditi dok se ne razvije savitljivost nogu pomocu pripremnih asana.Ne treba da je izvode osobe koje boluju od isijasa.
KORISTI: Moguce je telo odrzati sasvim mirnim veoma dugo. Posto su telo i um povezani, kontrolisu jedan drugog, mirnoca tela dovodi do mirnoce uma. Ova mirnoca je prvi korak ka meditaciji. Asana usmerava tok prane iz muldahara cakre ka sahasrari. Tonizuje kokcigelne i sakralne nerve, dovodeci im extra kolicinu krvi ( krv koja normalno tece u noge, preusmerava se u trbusnu oblast). Padmasana pomaze da se ociste mnogi fizicki, nervni i emocionalni problemi. Takodje stimulise i proces varenja. Ona je kraljica meditacije, zato utonimo u nju....

Nema komentara:

Objavi komentar